Básničky

Psíček


Narodil sa mamke psík,
pekný, zlatý ako nik.
Čierny chvostík, biele bruško
a na hlávke čierne uško.
Noštek ako gombička,
biele fliačky na líčkach.

 

 

Návštevnosť

TOPlist

Odporúčame Vám

 

Ľudské jedlá, ktoré môžu zabiť vášho psa

Milujete svojho psíka a chcete sa s ním podeliť aj o stravu? Opatrne. Niektoré druhy ľudského jedla mu totiž môžu ublížiť, aj zabiť. 

 

1. Čokoláda

Hoci s tým nie všetci chovatelia súhlasia, práve čokoláda je podľa odborníkov najčastejšou ľudskou potravou, ktorá spôsobuje psom zdravotné problémy. Obsahuje totiž kofeín a teobromín, čo sú  metylxantíny. A čím tmavšia čokoláda, tým nebezpečnejšia. Problém je v tom, že ľudia dokážu podstatne lepšie tráviť a vylučovať metylxantíny.

Keď ju pes zje, môže to spôsobiť zvracanie, dehydratáciu, bolesti brucha, nepravidelný srdcový rytmus, kŕče, či smrť.

Pokiaľ váš pes zjedol čokoládu a objavil sa niektorý zo spomenutých symptómov, okamžite kontaktujte veterinára.

2. Cibuľa a cesnak

Pokiaľ budete kŕmiť psa cibuľou, cesnakom, šalotkou, jarnou cibuľkou... a podobne, môžu sa pokojne dostaviť veľmi vážne komplikácie, ktoré môže končiť smrťou. Táto zelenina obsahuje látky, ktoré môžu poškodiť červené krvinky. A pravidlo znie, čím „silnejšia“ zelenina, tým horšie. Napríklad cesnak býva pre psíka viac toxický, ako cibuľa.

Pes, ktorý zjedol túto zeleninu a trpí, pôsobí malátne, jeho moč je sfarbený na tmavočerveno. Treba okamžite kontaktovať veterinára. Často to končí transfúziami, aby zviera zachránili.

3. Syr

Je všeobecne známe, že psici milujú syr a nie všetci majitelia im dajú absolútne stop na túto maškrtu. Odborníci však varujú, že dospelí psi netolerujú laktózu a že mliečne výrobky nie sú pre nich vhodné. Existuje však množstvo prípadov, keď psík nemá s mliečnymi výrobkami vôbec žiadny problém a majitelia ho veselo kŕmia syrom. Ale aj tak treba byť opatrný.

Príznakmi, že psík má problém, sú podobné, ako u ľudí – plynatosť, hnačka, zvracanie.

4. Hrozno a hrozienka

Sladké hrozno a ešte sladšie hrozienka. Pre mnohých ľudí dobrota, pre psov vážny problém. Objavili sa totiž problémy, keď sa u psíka po skonzumovaní hrozna, alebo hrozienok, objavili komplikácie, ktoré končili zlyhaním obličiek.

To, že má pes problém, nezistíte hneď po tom, ako skonzumoval hrozno. Trvá to aj viac dní. Bežným príznakom je zvracanie, dehydratácia, nechuť k jedlu.

Opäť však nejde o pravidlo, že všetky psi majú problém.

5. Kysnuté cesto

Máte radi čerstvý chlieb? Keď je ešte teplý a kôrka tak chrumkavá? Chlieb z kysnutého cesta, rovnako tak, ako aj ďalšie produkty z kysnutého cesta, však nie sú vhodné ako jedlo pre psov. V ich žalúdku je totiž ideálne prostredie na to, aby sa tam množili kvasinky.

To môže mať za následok zväčšenie žalúdka, zníženie prietoku krvi do žalúdočných stien a smrť tkaniva. Ďalej môžu nastať problémy s dýchaním.

Okrem toho kvasinky, ktoré sa množia, vytvárajú alkohol, ktoré spôsobujú intoxikáciu organizmu. Príznakmi sú nafúknuté brucho, zlá koordinácia, dezorientácia, zvracanie, alebo pokusy zvracať. V extrémnych prípadoch môže psík upadnúť do kómy a zomrieť.

6. Etanol

Už ste nechali svojho psa, aby ochutnal z vášho piva? Mnohí to tak urobili a aj robia. No a potom sa usmievajú pri pohľade, ako sa štvornohý miláčik potáca pri stole. Pes je  však oveľa citlivejší na etanol, ako človek. Už malé množstvo etanolu môžu spôsobiť intoxikáciu, ktorá spôsobuje zvracanie, stratu koordinácie, dezorientovanosť a otupenosť. V závažných prípadoch to môže skončiť bezvedomím, kómou a smrťou. 

  • Pridat odkaz na:
  • facebook.com