Básničky

Psíček


Narodil sa mamke psík,
pekný, zlatý ako nik.
Čierny chvostík, biele bruško
a na hlávke čierne uško.
Noštek ako gombička,
biele fliačky na líčkach.

 

 

Návštevnosť

TOPlist

Odporúčame Vám

 

Ako vyberať krmivo

Naučte sa správne rozoznať krmivo

1) Nevyberajte krmivo podľa reklamy, farebnosti obalu, ceny, ale pri výbere sa spoľahnite na svoje vedomosti! Vyberajte len krmivo, ktoré rešpektuje psa ako mäsožravca. 

2) Pozrite sa na obal Vášho súčasného krmiva - na sekciu "Zloženie".
Sú všetky suroviny poriadne definované? Je na prvom mieste deklarácia typu : kuracia múčka", "rybia múčka", jahňacia múčka"? Na prvom mieste je vždy uvedená surovina, ktorej obsah v krmive je najvyšší. Nemali by sme tam nájsť "vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu, mäsové deriváty, ap.". V zložení by nemala byť informácia o rozložení surovín, príklad "Kukuričná múčka, kukuričný glutén, hydrolyzovaná kukuričná múčka..." keď by ste kukuricu v rôznej podobe zrátali, razom by sa ocitla ako surovina na prvom mieste.

3) Pozrite sa dovnútra vreca - granule by nemali mať rovnakú farbu?
Sú Vaše granule farebné (červené, zelené, žlté, modré, ap.)? To je zle – buďte si istí, že sú chemicky dofarbované.

4) Urobte pokus s hutnosťou a napučaním granúl.
Zoberte pohár s vodou a vhoďte do nej Vašu granulu. Asi po pol hodine zistíte jej kvalitu. Granule by mali napučať len minimálne. Čím menej napučia, tým lepšie pre žalúdok a trávenie psa - minimalizujú riziko torzie žalúdka. Granule by sa ale nemali ani rozpadnúť. Najkvalitnejšie granule neplávajú, ale klesnú ku dnu. V suchom stave sa kvalitné granule vyznačujú vysokou hutnosťou a tvrdosťou (len s ťažkosťami sa dajú rozpoliť) a priaznivo pôsobia na zuby psa.  

Ako vyberať krmivo?

Podľa zákona o krmivách musí byť každé krmivo deklarované. Túto deklaráciu spravidla nájdeme na zadnej strane obalu. Tam sa nachádzajú dôležité údaje o tom, koľko obsahuje krmivo % bielkovín (dusíkatých látok), tukov, vlákniny, popolovín, či vlhkosti. Nájdeme tam i obsah vitamínov. Ak sa chce krmivo tváriť superprémiovo, nemalo by mať na prvom mieste medzi komponentmi obilie (výnimku môže tvoriť receptúra Light, alebo Senior).

Čo by malo krmivo obsahovať a čo nie?

Na prvom mieste by sme mali nájsť deklarovanie typu : kuracia, rybia, jahňacia múčka. V žiadnom prípade by sme tam nemali nájsť vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu, mäsové deriváty a podobne. Suroviny na etikete musia byť zaradené za sebou v zostupnom poradí. To znamená, že na prvom mieste je surovina, ktorej je v krmive najvyšší percentuálny podiel, na druhom mieste tá, ktorej množstvo je druhé najvyššie, atď. Na druhom, či na ďalších miestach sa môžu objaviť obiloviny. Aj tie však musia byť jednoznačne deklarované - napr. pšenica, ryža, ovos, jačmeň, kukurica, atď. Za nejasnú deklaráciu je možné považovať označenie : vedľajšie produkty rastlinného pôvodu, rastlinné deriváty ap. Argument, že výrobca neuvádza konkrétne zloženie, pretože je to výrobné tajomstvo na tomto mieste neobstojí. Označenie obiloviny vlastne môže výrobcovi umožniť aj to, že sa vo výrobe použijú akékoľvek obiloviny, v nejednom prípade tie najlacnejšie , ktoré sa na trhu dajú zohnať. Medzi rastlinnými produktmi sa v krmivách často objavuje sója, sójové bôby, či sójový olej. Táto surovina sa v krmive chová zaujímavo. Ovplyvní nám v deklarácii krmiva dve položky a to bielkoviny a tuky. S prídavkami sóje ako vstupnej suroviny sa dá vyrobiť krmivo s menšími nákladmi, ktoré ale obsahuje vysoké množstvo proteínov (30% a viac). Tieto proteíny sú však organizmom psa nedostatočne trávené. Rovnako nám sója navyšuje percento tuku v krmive.

Pes však nie je vegetarián, ale mäsožravec, preto nie je žiadnym tajomstvom, že živočíšne bielkoviny a tuky sú pre psa užitočnejšie, než rastlinné ingrediencie. Nerozhoduje totiž množstvo, ale kvalita vstupných surovín v krmive.

Ak budete pri výbere krmiva postupovať vyššie uvedeným spôsobom, veľa značiek krmív jednoducho výberovým sitom neprejde a o to jednoduchší výber Vám ostane. 

Trochu zložitejšie bude zorientovať sa napr. v oblasti ochucovadiel s príchuťou kuraťa, ap. Je to rovnaké ako keď miesto rumu je použitá rumová esencia. Ochucovadlá sa bežne pridávajú aj do krmív pre dobytok. Ako ochucovadlo môže byť použitá aj kŕmna soľ. Kvalitné krmivo by preto malo obsahovať čo najnižšie percento soli. 

Jednotlivé krmivá, alebo aspoň tie, ktoré sa tvária ako kvalitné nezabúdajú uvádzať, že obsahujú vyvážené množstvo nenasýtených mastných kyselín Omega 3 a Omega 6. V prevažnej miere je zdrojom Omega 3 kyselín ľanové semienko. Je to ale tá najlepšia varianta ? Ďaleko optimálnejšie a pre psa využiteľnejším zdrojom Omega 3 je rybia múčka. Čo viac ovplyvní cenu krmiva, ľanové semienko, alebo rybia múčka? Množstvo mastných kyselín Omega 3, ktorých zdrojom je ryba, alebo ľanové semienko môže byť porovnateľné, prospešnosť pre zdravie psa je však rôzna. Pri logickej úvahe si na toto odpoviete sami.

Na čo si dať pri výbere krmiva pozor!

Problémom, s ktorým si laik už tak ľahko neporadí sú alergény.
Patrí medzi ne sója, chemické konzervanty, vajíčka, mlieko, pšeničný lepok potravinárske farbivá, atď. Pre zdravého psa nemusia byť problémom. Pre citlivých psov však často stačí i malá koncentrácia a môže vzniknúť veľký problém. Najlepší spôsob, ako sa alergiám vyhnúť, je zvoliť krmivo, ktoré obsahuje alergénov čo najmenej. Problém sóje a produktov z nej sme už uviedli.

Chemické konzervanty 

Chemické konzervanty by sa samozrejme v superprémiových krmivách nemali používať, taký je dnes celosvetový trend. V krmivách prémiovej rady, či ešte nižších, sa s nimi stretneme. Spôsob konzervácie totiž dosť zásadným spôsobom ovplyvňuje výrobné náklady. Vajce je ideálnym zdrojom bielkovín, na druhej strane však aj prípadných alergií. V tomto smere sa názory rôznia, či áno, alebo nie. Ak si však nie ste istí, akou alergiou Váš pes trpí, potom sa krmivám s obsahom vaječnej bielkoviny radšej vyhnite. U zdravého psa však nie sú žiadnym problémom.

Obiloviny v krmive 

Je nespochybniteľné, že časť psej populácie trpí alergiou na pšeničný lepok.. Pšenica sa síce dá nahradiť kukuricou, čo nie je problém. Ten je však inde - v stráviteľnosti jednotlivých druhov obilovín, čo ovplyvňuje celkovú stráviteľnosť krmiva. Pre názorné porovnanie : Stráviteľnosť ryže je 72%, kukuričný lepok 68%, pšenica 60% , kukurica 54%.
Ak sa zamyslíte nad údajmi stráviteľnosti niektorých obilnín, je jasné, že čím viac obilnín, tým stráviteľnosť krmiva klesá. V tomto smere matematika funguje.  

Potravinárske farbivá 

Potravinárske farbivá sa môžu vyskytovať aj v krmivách, ktoré inak farebné nie sú. V rámci filozofie niektorých firiem je to, že používajú farbivá pre zjednotenie farieb všetkých granúl. Pri krmivách, ktoré sa vyrábajú na prírodnej báze, môžete nájsť granule, ktoré sa farebne líšia. Farba týchto granúl je totiž ovplyvnená druhom použitých surovín. Pri amerických a kanadských krmivách sa často ako zdroj vlákniny používa červená repa. Repa vypestovaná v Saskatchewanu bude farbiť granule inak, ako repa vypestovaná v Kalifornii. Je to podobné, ako keď sa pestuje na rôznych lokalitách rovnaká sorta hrozna. Výsledný zber bude mať iné špecifické vlastnosti.   

Betakarotén 

V poslednej dobe sa často stretávame s otázkou týkajúcou sa obsahu betakaroténu. Tu zase môžeme vo všeobecnosti povedať, že rovnaká rastlina pestovaná v rôznych podmienkach bude mať aj rôzny obsah betakaroténu. Čím horšie a náročnejšie sú podmienky pestovania, tým je obsah karoténu vyšší. Ak tento problém nebudeme rozoberať zo široká, tak sa dá povedať, že čím vyšší je v krmive podiel rastlinnej zložky, tým vyšší je aj podiel betakaroténu. Dá sa predpokladať, že z ohľadom na nižší obsah betakaroténu v krmive, bude výhodnejšie používať zemiakové úsušky, alebo ryžu. Vyšší obsah betakaroténu nájdeme v pšenici. V prípade kukurice viete, že zrno má samé o sebe krásnu žltú farbu.


Čím kŕmiť psa

Čím kŕmiť psa - alebo výhody a nevýhody jednotlivých druhov potravy.

1. Varená potrava (mäso, zelenina, ap.) - jedinou výhodou je vysoká chutnosť, pes takúto potravu rád prijíma. Ťažko však určíme kŕmnu dávku, optimálne zloženie živín, vitamínov a minerálov. Varená strava je veľmi náročná na prípravu a skladovanie a bohužiaľ, ekonomicky menej výhodná než suchá potrava -granule.

2. Konzervy - veľmi dobre psovi chutia, ľahko sa skladujú i dávkujú, môžeme si byť istí kompletnosťou kŕmnej dávky (živiny, minerály, vitamíny). Obsahujú však až 70 % vody, to znamená, že nie sú ekonomicky výhodné a ich spotreba je vysoká. 

3. Granule pre psov (suché krmivo) - ponúkajú najviac výhod. Granule majú vyvážené zloženie bielkovín, tukov, vitamínov a minerálov podľa konkrétnych požiadaviek na veľkosť, vek, záťaž, ap.
Granule pre psov sú ekonomicky najvýhodnejšie a jednoducho sa dávkujú. Granule majú dlhú dobu trvanlivosti a ľahko sa skladujú. Granule pôsobia priaznivo na zuby, vďaka tvrdosti obmedzujú vznik zubného kameňa. Jedinou nevýhodou sa môže javiť menšia ochota prijímania, zvlášť u psov, ktorí prechádzajú na ne z konzerv, či varenej stravy.
Pre zlepšenie doporučujeme granule pokvapkať lososovým, 100% prírodným olejom, ktorý zároveň podporuje zdravú kožu, lesklú srsť, posilní srdce a imunitnú činnosť.

  • Pridat odkaz na:
  • facebook.com