Básničky

Psíček


Narodil sa mamke psík,
pekný, zlatý ako nik.
Čierny chvostík, biele bruško
a na hlávke čierne uško.
Noštek ako gombička,
biele fliačky na líčkach.

 

 

Návštevnosť

TOPlist

Plemena psíkov

Psy » Plemena psíkov

 JAZVEČÍK

Originálny názov plemena : Dachshund Zwerg/Kaninchen Rauhhaar

Krajina pôvodu : Nemecko

Doba vzniku : 19. storočie

Pôvodné využitie : Lovecký pes, norovanie

Dnešné využitie : Spoločník, lovecký pes

Priemerná dĺžka života : 14-17 rokov

Hmotnosť : "Trpasličí 3-5 kg; králičí do 3 kg"

História
Jazvečíky boli zobrazovaný už na stenách chrámov v starom Egypte. Pochádzajú z plemena nízkonohých psov. Prvé zmienky o týchto psoch, ktorý sa používali k práci pod zemou, pochádzajú z 5.-9. storočia n.l., v nemeckej literatúre sa názov "jazvečík" objavuje v roku 1582. Tieto psy boli šľachtené tak, aby boli pomalšie, lovci ich mohli sledovať, a aby ľahko prenikali do norí líšok a jazvecov. Drôtosrstý jazvečík vznikol z hladkosrstého, primiešaním krvi niektorých teriérov, predovšetkým Dandie Dinmont teriéra. Skôr boli jazvečíky používaný iba ako lovecké psy, v dnešnej dobe sa rozšírili ako spoločenské plemeno, ale sú stále využívaný i v poľovníctve.

Typy
Rozoznávame deväť samostatných plemien jazvečíkov, u nás sú radený do šiestich plemien. Rozdeľujú sa podľa dvoch znakov, podľa veľkosti a typu srsti. Podľa typu srsti poznáme jazvečíka hladkosrstého, dlhosrstého a drôtosrstého. Každého z nich potom v štandardnej, trpasličej a králičej veľkosti. U nás sa králičie a trpasličie jazvečíky legálne medzi sebou krížia, preto sú delené len do šiestich skupín.

Všeobecný vzhľad
Jazvečík je krátkonohý pes s dlhým telom. Hlava je pretiahla s oválnymi očami, ktoré majú energický výraz a tmavohnedú až čiernohnedú farbu. Uši sú dlhé, široké a vysoko nasadené. Telo je dlhé a svalnaté, nad zemou je zdvihnuté tak, aby bol psovi umožnený voľný pohyb. Chvost je mierne zahnutý a je nasadený v línii chrbtu. Jazvečík trpasličí musí mať obvod hrudníku do 35 cm a králičí maximálne 30 cm.

Srsť a farba srsti
Drôtosrstý jazvečík má krátku, rovnú srsť s hustou podsadou. Na tvári je srsť dlhšia a vytvára fúzy, čo je dedičné po Dandie Dinmont teriérovi. Drôtosrstý jazvečík má väčšinou farbu diviaka.

Povaha
Drôtosrstý jazvečík je veľmi tvrdohlavý, odvážny, ostražitý, zvedavý, vynaliezavý a má zmysel pre humor.

Spoločenská charakteristika
Pre všetky typy jazvečíkov je na prvom mieste ich rodina. V prítomnosti cudzích ľudí sa chovajú rezervovane a väčšinou ich ignorujú. Dlhosrstý jazvečík je k cudzím ľuďom priateľský než ostatné typy. S ostatnými psami vychádzajú jazvečíky dobre, i keď niekedy sa môžu prejaviť ako odvážlivci, ktorý si trúfajú na väčšie psy, než sú sami. Vzhľadom k ich loveckému pôvodu sa nedoporučuje chovať súčasne s jazvečíkom ďalšie drobné domáce zvieratá. Súžitie s mačkou je možné, pokiaľ si na ňu pes zvykne už v mladosti, nikdy z nich však nebudú nijako zvlášť dobrý kamaráti.

Vzťah k deťom
Pokiaľ má tento pes z mladosti dobré skúsenosti s deťmi, a je na ne navyknutý, vychádza s nimi dobre, a nebývajú väčšinou žiadne problémy.

Výchova
Vzhľadom k tomu, že jazvečík je tvrdohlavý, sebaistý a samostatný pes, jeho výchova musí byť dôsledná. Je inteligentný a dobre sa učí, predsa vás pri výchovných pokusoch môže zmiasť svojimi zábavkami a humorom. Výchova dlhosrstého jazvečíka je ľahšia, než výchova jeho krátkosrstých príbuzný. Predsa i u tohoto typu je nutná dôslednosť a trpezlivosť. Jazvečíky veľmi špatne nesú, pokiaľ si myslia, že sú nespravodlivo trestaný, a dokážu byť veľmi húževnatý, pokiaľ chcú niečo, čo im zakazujete. Pri správnom prístupe sa toho dokážu veľa naučiť, ale nebudú nikdy otrocky poslúchať každý príkaz.

Držanie
Jazvečíky je možné chovať ako v mestskom byte, tak i na dedine. Najvhodnejší do mesta je dlhosrstý jazvečík. I krátkosrsté typy sa však dobre prispôsobia životu v meste.

Pracovné využitie
Drôtosrstý jazvečík je najviacej rozšírený a u poľovníkov najobľúbenejší. Má veľmi dobré pracovné schopnosti a je dobrý farbiar aj durič.

Pohyb
Jazvečíky potrebujú pomerne veľa pohybu. Pokiaľ ich necháte voľne behať, pamätajte na ich lovecké pudy, môžu prevládnuť a jazvečík vám môže utiecť. Dlhá chrbtica jazvečíkov by nemala byť zaťažovaná chodením do schodov.

Starostlivosť
U drôtosrstého jazvečíka je nutné trimovanie, ktoré sa prevádza asi dvakrát ročne. Taktiež je nutné zastrihnúť chlpy medzi vankúšikmi na tlapkách. Pri kúpaní je nutné použiť kvalitné prípravky, určené špeciálne pre psy. Je nutné dbať na čistotu uší a pazúriky udržovať krátke. Jazvečíky majú s pribúdajúcim vekom sklon k priberaniu na váhe, nie je teda dobré je prekrmovať.

 

Strážne využitie
Jazvečík je odvážny a ostražitý pes, ktorý každého nevítaného hosťa ohlási výrazným a hlasitým štekaním.

Vhodné športy
"Agility: aportovanie; lov; obratnosť"

Zvláštnosti plemena
K posúdeniu duričských a čuchových schopností jazvečíkov býva poriadaný pracovný výcvik, niekedy taktiež nazývaný poľná práca. V niektorých zemiach poriadajú kynologické kluby výcvik v stopovaní, kde úlohou psa je sledovať stopu, ktorá je naznačená nakvapkaním hovädzej krvi, a nájsť predmet na jeho konci. Ďalším typom výcviku jazvečíka je výcvik v norovaní, ktorý je pre neho väčšinou veľmi atraktívny a zábavný. Pred svojou prvou loveckou skúškou musí každý jazvečík zložiť skúšku odolnosti voči výstrelu. Ako dôkaz odolnosti výstrelu taktiež platí vodný test, kde pes prejaví ochotu priniesť z hlbokej vody zastrelenú kačicu. Ďalšími možnými skúškami loveckého psa je skúška hlasitosti na stope, sliedičská skúška, a všestranné skúšky. Pre trpasličie a králičie jazvečíky ešte existujú špeciálne skúšky, ako je vlečka a prinášanie králika alebo skúška v prírodnej nore na divé králiky.

Príprava na výstavu
Účasť na výstavách vyžaduje dokonalú prípravu ako psa, tak aj majiteľa. Najlepšie je navštíviť prvú výstavu aj so psom ako pozorovateľ. Pes navykne na rušnú atmosféru a množstvo ľudí a ďalších psov, a vy uvidíte, čo sa vo výstavnom kruhu od vás očakáva. Pred výstavou upravte srsť psa podľa požadovaného plemenného štandardu a niekoľko dní pred psa vykúpte. Pes musí mať čisté uši a zastrihnuté pazúriky. Rozhodca posudzuje psa vo výstavnom postoji a v pohybu. Dôležitým faktorom k dobrému posúdeniu psa je taktiež jeho dobré chovanie, agresívny pes býva z výstavného kruhu vylúčený.

Výživa šteňaťa
Ku svojmu dobrému vývoji a rastu potrebuje šteňa dobre vyváženú stravu v správnom množstve pre jeho potrebu. Malo by štyrikrát denne dostať rovnakú porciu kvalitného kompletného suchého krmiva pre šteňatá, poprípade dve porcie výživného obilného jedla a dve porcie konzervovanej potravy, kombinovanej so suchým krmivom.

Výživa dospelého psa
Výživa dospelého psa závisí na jeho úrovni aktivity, metabolizmu a temperamentu. V špecializovaných predajniach je k dostatiu veľa druhov kompletného suchého krmiva, ktoré bude vyhovovať práve požiadavkám vášho psa.

Výživa starého psa
Starší pes, ktorý má nižší výdaj energie, by mal dostávať častejšie menšie porcie nízko kalorického krmiva. Je dobré znížiť príjem bielkovín, aby sa znížilo riziko obezity, lebo tá je pre psa veľkou zdravotnou záťažou.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Venujte jazvečíkovi veľa lásky a trpezlivosti pri jeho výchove, dovoľte mu rozvinúť jeho lovecké nadanie a pripravte pre neho veľa aktivít, bude vám šťastným a oddaným priateľom po celý život.

 

 

  

  • Pridat odkaz na:
  • facebook.com