Psíček
Narodil sa mamke psík,
pekný, zlatý ako nik.
Čierny chvostík, biele bruško
a na hlávke čierne uško.
Noštek ako gombička,
biele fliačky na líčkach.
Psíček
Narodil sa mamke psík,
pekný, zlatý ako nik.
Čierny chvostík, biele bruško
a na hlávke čierne uško.
Noštek ako gombička,
biele fliačky na líčkach.
Kaukazský ovčiak
Originálny názov plemena : Kaukazskaja ovčarka
Krajina pôvodu : Rusko, Kaukaz
Doba vzniku : Stredovek
Pôvodné využitie : Stráženie stád
Dnešné využitie : Stráženie a ochrana stád domácich zvierat
Priemerná dĺžka života : 9-11rokov
Hmotnosť : 45-70 kg
Výška : 64-72 cm
História
Patrí medzi pôvodné psy prírodného typu, ktoré sa už od praveku vyskytovali v oblasti Kaukazu. Celé stáročia pomáhalo toto staré plemeno pastierskeho psa tamojším pastierom brániť čriedy pred vlkmi, medveďmi ale aj pred zlodejmi. Dokázateľne jestvuje toto plemeno asi 600 rokov. Zistilo sa pomocou lebky, že kaukazský ovčiak je potomok európskeho vlka. Oficiálne uznanie kaukazského pastierskeho psa do FCI bolo 23. augusta 1984.Veľkú obľubu mal aj koncom 60. rokov 20. storočia vo východnom Nemecku, ako služobný pes pri pohraničnej stráži, najme pri povestnom berlínskom múre. No po jeho páde v roku 1989 sedemtisícovú skupinu hliadkovacích psov rozpustili. Veľa z nich si našlo domov po celom Nemecku.
Typy
Kaukazského pastierskeho psa dnes rozlišujeme na dve skupiny a to stepný kaukazský a horský kaukazský. Stepne kaukazy sú dlhonohé, trochu chudé, celkovo ľahšie psy. Horské kaukazy sú pokojné, zavalité, skôr štvorcového rámca tela. U obidvoch sa vyskytujú krátkosrsté a dlhosrsté psy.
Všeobecný vzhľad
Je to veľký, mimoriadne mocný pes s masívnou hlavou, s tmavými očami, so zlostným a nedôverčivým pohľadom. Nos je tupý, čierny, vyčnievajúci, s dobre otvorenými veľkými nozdrami. Má nápadne vyvinuté žuvacie svaly. Jeho zuby sú silné, biele, s nožnicovým záhryzom. Uši vysoko nasadené, zvesené, kopírované do trojuholníkového tvaru. Nízko položený krk je mohutný a krátky. Hrudník je hlboký a široký, hrudná kosť je v úrovni lakťov alebo o niečo nižšie. Má široký rovný chrbát, zadok takmer rovný. Chvost kaukazského pastierskeho psa je vysoko nasadený, siahajúci po priehlavkový kĺb na konci býva zakrútený. Štencom býva často kopírovaný.
Srsť a farba srsti
Srsť u kaukaza býva rovná, hustá, hrubá s mohutne vyvinutou podsadou. Srsť šteňaťa býva jemnejšia ako u dospelého psa. U dlhosrstých psov je dobre vyvinutá hriva, dodávajúci psovi krásny výzor, vlnitý chvost a nohavičky. Farba býva rozličná od sivej, tmavohnedej, bielej až hnedožltej. Psy ktoré sa nachádzajú v stepiach môžu mať sfarbenie srsti aj tigrované a pestré zafarbenie, v Azerbajdžane aj hrdzavé.
Povaha
Kaukazský ovčiak je samostatný, nezávislý a opatrný pes. Vždy sa spolieha sám na seba. Je to ostrý, brechajúci a nepodplatiteľný pes.
Spoločenská charakteristika
Kaukazský ovčiak je aj dnes využívaný na stráženie a ochranu stáda a preto nie je ideálnym spoločníkom. Je vhodný iba pre skúsených kynológov, pretože jeho výchova je veľmi ťažká a zložitá. K cudzím ľuďom býva nedôverčivý.
Vzťah k deťom
Spoľahlivo šteká, keď sa pri dverách alebo pozemku pohybuje niečo cudzie. Pozemok by mal byť oplotený, ináč sa môže stať, že niekto, kto ide náhodou okolo je hrubo napadnutý, lebo pes považuje druhú stranu ulice za svoje teritórium. Vo vzťahy k ostatným psom bývajú problémy, tiež však bývajú problémy aj vo vzťahu k domácim zvieratám, ale tiež aj k deťom.
Výchova
Výchova tohto psa je zložitá. Potrebuje základný výcvik poslušnosti, ktorý musí byť dôsledný a spravodlivý. Majiteľ by nemal žiadať kaukaza za žiadnu cenu prejaviť zámernými úlohami na cvičisku jeho vrodený strážny a obranný inštinkt. Keď jeden krát pochopia psy, že je dovolené bojovať proti ľuďom, môže sa tento inštinkt dostať veľmi rýchlo mimo kontrolu. Potom sa stane veľmi nebezpečným. Bez ďalších pohybov, ktoré sa podobajú výstražným na cvičisku, si ich môže mylne vysvetliť a bez upozornenia napadnúť toho istého človeka, ktorý tieto gestá vykonal nevedomky.
Držanie
Ak ste si už zaobstarali toto plemeno je vhodné mu prideliť ohradu. Mal by mať suché bezveterné miesto s dobre izolovanou búdou. Ak pes však radšej prenocuje v snehu a chlade nič si z toho nerobte, zodpovedá to jeho náture. Ak mu bude nepohodlne stiahne sa na svoje suché lôžko. Ak chcete mať kaukaza doma, musíte pre neho mať nevykúrenú miestnosť, kde bude mať svoje lôžko. Nie je dobré ak sa drží vo vykúrenom byte.
Pracovné využitie
Toto plemeno je dnes využívané na stráženie a ochranu zvierat, no môže byť využívaný aj v pátracej alebo strážnej službe.
Pohyb
Kaukazský ovčiak je tiež činorodé, aktívne plemeno a preto potrebuje veľa pohybu. Pre udržanie kondície sú vhodné dlhé, pravidelné prechádzky, možnosť voľného výbehu.
Starostlivosť
Srsť tohto psa nie je náročná na údržbu. Pre pravidelnú dennú starostlivosť postačí denné prečesanie s hrebeňom s prírodnými alebo drôtenými štetinami. Denné česanie je nutné k odstráneniu uvoľnenej srsti, ku stimulácii jeho prirodzeného premasťovania a k odstráneniu prachu a lupín. V čase hárania je však nutné časté česanie. V tomto prípade by sa malo čakať, až sa podsada dobre uvoľní, dostane sa na povrch, potom je ju ľahké vyčesať dohladka. Psa kúpte len v prípade nutnosti a používajte pri tom kvalitný šampón, určený len pre psy, nikdy nepoužívajte prostriedky na umývanie vlasov pre vás. Uši udržujte čisté, pazúriky krátke.
Strážne využitie
Dnes je kaukazský ovčiak využívaný aj na stráženie veľkých objektov a všade tam, kde sa žiada razantný, spoľahlivý strážca a ochranca. Nezvaného návštevníka vždy spoľahlivo zadrží.
Najčastejšie nemoci
odchýlky v chrupe
Príprava na výstavu
Pokiaľ chcete svojho psa vystavovať, spojte sa s niektorým klubom chovateľov kaukazského pastierskeho psa a staňte sa jeho členom. Predtým než pôjdete prvý krát na výstavu so svojim psom. Skúste navštíviť inú výstavu ako pozorovateľ, aby si pes privykol ruchu výstavy. Psa musíte naučiť stáť vo výstavnom postoji, v ňom sa ukazujú všetky jeho prednosti. Dobre predvedený pes má lepšie šance na umiestnenie, než krásny pes, ktorého pán nevie predviesť tak, aby vynikli jeho prednosti. Preto je nutné už od ranného veku cvičiť výstavný postoj a dokonalú chôdzu na vodítku. Pes musí byť tiež pripravený na dotyk cudzej osoby. Rozhodca pozoruje stavbu tela psa, pozerá zuby a skus, samcom tiež semenníky.
Výživa šteňaťa
Kaukazský ovčiarsky pes je rozmaznaný a na jedlo je nenáročný. Základom zdravého vývoja je zdravá výživa a rozumné stravovacie návyky. Šteňa potrebuje ku svojmu rastu množstvo živín. V špecializovaných obchodoch je možné zakúpiť kvalitné kompletné krmivo pre šteňatá, ktoré zaistí vášmu psovi dostatočný prísun všetkých potrebných živín, plus vitamíny a minerálne látky.
Výživa dospelého psa
Strava má vplyv na kondíciu psa, na jeho zdravotný stav a kvalitu srsti. Pracovne a pohybovo vyťažený pes vyžaduje stravu energeticky výdatnejšiu než pes, ktorý nemá pohybu príliš a energeticky výdatná strava by mohla prispieť k jeho nadváhe.
Výživa starého psa
Starší pes sa menej pohybuje a častejšie a viac spí, preto krmivo pre aktívne dospelé psy nie je vhodné podávať, z dôvodu pribúdania na váhe. Na stravu pre seniory je potrebné prechádzať pozvoľna a psovi môžeme podávať potravu častejšie a v malých dávkach, ktorá mu lepšie trávi.
Dôvetok pre budúcich majiteľov
Pokiaľ tomuto psovi venujete lásku, čas trpezlivosť a tiež starostlivý výcvik, váš život s ním bude radostný a priateľský. Toto mocné, nenáročné plemeno, ktoré nie je rozmaznané ani stravou ani chovom sa vám iste odvďačí, spoľahlivým štekaním, keď sa pri vašich dverách, alebo pozemku objaví niekto cudzí.