Básničky

Psíček


Narodil sa mamke psík,
pekný, zlatý ako nik.
Čierny chvostík, biele bruško
a na hlávke čierne uško.
Noštek ako gombička,
biele fliačky na líčkach.

 

 

Návštevnosť

TOPlist

Plemena psíkov

Psy » Plemena psíkov


 

Čivava je vzhľadom na svoj malý vzrast bezproblémovým spoločníkom, ktorý sa dá chovať takmer v každom byte. Okrem radosti, ktorú poskytuje, vyžaduje si od svojho majiteľa aj istú mieru zodpovednosti. Čivavy majú okúzľujúcu povahu a patria k najoddanejším psím plemenám.

Príchod šteniatka domov

Prvé dni, ktoré strávite spolu so šteniatkom v ňom zanechajú trvalý dojem. Venujte mu preto veľa lásky a pozornosti. Predstavte mu nový domov vtedy, keď nie je okolo mnoho ľudí a dovoľte mu, aby sám objavoval svoje nové okolie. Na začiatku asi bude trpieť odlúčením od matky a súrodencov, takže sa postarajte o jeho pohodu a nenechávajte ho osamote na dlhý čas. Psík potrebuje pelech na teplom a pokojnom mieste bez prievanu vystlatý dekou alebo uterákom. Tým mu zabezpečíte útulné miesto, kde sa bude cítiť bezpečne.

Nespravte chybu a nehrajte sa so psíkom bez prestania. Šteniatka potrebujú veľa spánku. V noci je najlepšie nechať psíka v ležadle pri vašej posteli.

Kŕmenie

Najvhodnejšie je kŕmiť psíka kvalitnými kompletnými granulami určenými pre malé plemená psov. Takéto granule obsahujú všetky dôležité látky potrebné pre zdravý vývoj každého psa. Pri kŕmení granulami musí mať psík vždy k dispozícií dostatok vody.

Šteniatku je vhodné granule zaliať horúcou vodou, nechať rozmočiť spolu s ovsenými vločkami a podávať vlažné. Do rozmočených granúl môžete občas pridať surový vaječný žĺtok alebo kúsok tvarohu.

Čistotnosť

Na čistotnosť musíte šteniatko privykať hneď od prvého dňa. Keď začne špiniť na vašom koberci alebo inom nevhodnom mieste, nerozčuľujte sa, ani nestrkajte psí ňufák do kalužky. Ak na šteňa začnete kričať, vytvárate základ ďalších problémov. Vyneste psíka na miesto, kde sa môže vyprázdniť hneď po každom jedle, zdriemnutí či šantení. Dajte mu maškrtu, trpezlivo čakajte, kým si uľaví, pochváľte ho a opäť ho odmeňte. Sučky si spravidla osvojujú čistotnosť oveľa skôr než psi. Preto ich vyveďte von po každom kŕmení, spaní a hre a prípadné nehody prehliadnite ako nedopatrenie. Psíkov je vhodné venčiť v kratších intervaloch, pretože značkujú svoje teritórium. Už malé šteniatka sa za tým účelom vracajú na rovnaké miesto. Ak sa vyšpinia na koberci, miesto dobre vydrhnite a postriekajte odstraňovačom zápachov, aby pre šteňa nebolo príťažlivé.

Spočiatku malé šteniatko celú noc nevydrží. Vyberte starý uterák, otrite ním miesto v záhrade, kde šteňa močilo, aby látka nasiakla pachom. Potom ho položte na miesto v dome, ktoré psíkovi vyberiete na nočnú toaletu. Čivava patrí k plemenám, ktoré sa stávajú čistotnými pomerne neskoro. Majte preto trpezlivosť. Každá čivava nie je rovnaká. Jedna sa naučí skôr, iná neskôr.

Starostlivosť o srsť

Čivavu (či už dlhosrstú alebo krátkosrstú) treba česať 2 – 3 x týždenne. Problémy s pĺznutím sa za normálnych okolností vyskytnú iba dvakrát ročne.

Kúpanie

Šteňa kúpte len ak je to potrebné. Príliš časté kúpanie nie je vhodné. Pred kúpaním psíka vyčešte, čím odstránite odumretú srsť. Zabezpečte, aby sa psíkovi vo vani nešmýkalo. Potom srsť poriadne namočte. Voda pri sprchovaní nesmie byť príliš horúca. Nakoniec naneste šampón, jemne napeňte a v masírujte do srsti. Po chvíli šampón dôkladne spláchnite. Dbajte na to, aby sa voda alebo dokonca šampón nedostali psovi do uší, nosa alebo očí. Po kúpeli psíka vysušte uterákom. Vykúpaného a vysušeného ho uložte na teplé miesto. Používajte vždy psí šampón. 

Čivava a deti

Deťom musíte vysvetliť, že pes nie je hračka. V žiadnom prípade nesmie dieťa čivavu stále nosiť v náručí. Rovnako ju nesmie ani vyrušovať, keď spí. Neklaďte šteniatko vyššie, než dokáže samo vyskočiť a aj zoskočiť! Napríklad na stôl, lavicu a pod. Kto  sa chce hrať s malým psíkom, nech sa k nemu zohne, alebo si sadne na zem. To je najbezpečnejšie.

S čivavou na cestách

Ak sa to dá nejako zariadiť, zoberte svoju čivavu na dovolenku, pretože takmer nikdy nespôsobí žiadne problémy. Ak nemôžete svoju čivavu zobrať na spoločnú dovolenku, pokúste sa ju umiestniť u priateľov alebo príbuzných.

 

 

 

  • Pridat odkaz na:
  • facebook.com